De nye omsorgsboligene kommer til å ligge sentralt i Stasjonsvegen 21, mellom Stasjonsvegen og den nye blokka ved Stasjonsvegen 7.

Her er det kort avstand til legesenter, butikk og apotek. Det gir beboerne enkel tilgang til viktige tjenester i hverdagen.

Tilbudet fra Bo Godt baserer seg på en borettslagsmodell, som gjør det mulig for beboere å kjøpe leilighet etter vedtak i henhold til helse- og omsorgslovgivningen. Det fører til at tilskudd og kompensasjonsordninger gjør prisen svært gunstig. 

Flere mensker som står å smiler til kameraet
Representanter fra Bo Godt og Løten kommune deltok på møtet forrige uke. Fra venstre: Terje Haugan, Jakob Tveit, Heidi Stensrud, Stian Paulsen, Erik Adolfsen, Sem Varhaug Søberg, Bjørg T. Flæte, Arne Jørstad, Marte Larsen Tønseth, Jo Simen Drågen.

Flere viktige prosjekter

Kommunalsjef for samfunsutvikling, Kristin Ødegård Bryhn, forteller at de nye omsorgsboligene føyer seg inn i rekken av store og viktige prosjekter for samfunnsutviklingen i Løten.

– Vi har nettopp åpnet en ny skjermet enhet på Løten helsetun. Vi er også i gang med en helhetlig plan for boligpolitikk. I tillegg skal vi bygge en ny barneskole og en ny ungdomsskole, og nå bygger vi også omsorgsboliger. 

Ifølge kommunalsjefen vil den sentrale plasseringen av omsorgsboligene gi beboere enklere tilgang til helsetjenester, dagligvare og apotek, samtidig om det legger til rette for viktige generasjonsmøter.

– Det vil legge til rette for at eldre og yngre kan møtes. Som eksempel er det nærhet til lekeplassen i sentrum, biblioteket, Skøienhagen og idrettsparken. Den sentrale beliggenheten vil bidra til å styrke næringslivet og gi mer aktivitet i sentrum gjennom hele dagen, sier Ødegård Bryhn. 

Høye ambisjoner knyttet til miljø

Prosjektet har også høye ambisjoner knyttet til miljø. Bygget oppføres etter standard for passivhus, som er en byggestandard som sikrer at boliger er energieffektive. Boligene vil også være svanemerket ved overtakelse. 

Før byggingen kan starte, må det avklares husbanktilskudd og mva-kompensasjon. Dette er avklaringer som skjer fortløpende for å sikre at fremdriften blir så god som mulig. 

Slik er det planlagt at omsorgsboligene skal se ut:

Animert bilde av en fasade i av en blokkFoto: StudioNSW

Animert bilde av en fasade i av en blokkFoto: StudioNSW

Animert bilde av en fasade i av en blokkFoto: StudioNSW

Animert bilde av en fasade i av en blokkFoto: StudioNSW