Er du forberedt hvis noe skulle skje?

Denne uken markeres egenberedskapsuka over hele landet. Norske myndigheter anbefaler at flest mulig er forberedt på å klare seg selv i en uke. Det er fordi kommuner og nødetater må prioritere de som ikke klarer seg uten hjelp i en krise.
Vi lever i en stadig mer urolig verden – blant annet som følge av klimaendringer, krig og digitale trusler. Selv om det meste fungerer som det skal i Norge, må vi være forberedt på at ekstremvær, pandemier, ulykker, sabotasje og i verste fall krigshandlinger kan ramme oss.
Beredskapskoordinator i Løten kommune, Tore Edvardsen sier at befolkningens evne til å ta vare på seg selv i en krise er viktig for nasjonens robusthet. Nasjonale myndigheter anbefaler at vi må klare oss selv en uke. For noen er dette enkelt, mens for andre er det mer krevende. Noe av utfordringen i Norge er at de fleste ønsker å klare seg helt selv, mens den beste løsningen kanskje finnes i å samarbeide med andre. Noen er faktisk helt avhengig av å samarbeide.
-
Dersom du bor i en leilighet med kun elektrisk oppvarming, bør du gjøre en avtale med noen som har alternativ oppvarmingskilde, om å få komme dit.
- Dersom du fint kan klare seg selv, bør du spørre om naboen eller familiemedlemmer har behov for hjelp. Mange eldre er avhengig av god nabohjelp.
Egenberedskap handler om planlegging. Når krisen oppstår, ligger det mye trygghet i en egenberedskapsplan. Det vil si å ha tenkt i gjennom hva man skal gjøre på forhånd.
- Løtens befolkning er i utgangspunktet flinke til å ordne for seg selv. Jeg oppfordrer dere alle til også å være en god beredskapsvenn. Vi klarte oss godt gjennom pandemien sammenlignet med mange andre. I den neste krisa skal vi gjøre det enda bedre, sier Tore Edvardsen.
Brosjyre i posten
Egenberedskapsuka starter mandag 28. oktober, og varer til søndag 3. november. I løpet av denne uken vil husstander motta en brosjyre i posten. Denne inneholder viktig informasjon om hva du kan gjøre for å forberede deg på kriser.
I brosjyren får du konkrete råd om hva du kan gjøre.
Vi oppfordrer alle til å lese brosjyren, og tenke over hva du kan gjøre for å styrke egenberedskapen.
Les brosjyren digitalt HER (PDF, 3MB)
Egenberedskapsrådene
Egenberedskapsrådene som presenteres i brosjyren, ble oppdatert i 2024. De ble lansert på sikkerhverdag.no i mai.
Hensikten med rådene er at man skal være i stand til å dekke de mest grunnleggende behovene i en krise: varme, lys, drikke, mat, legemidler, førstehjelp, hygiene og informasjon.
Bakgrunnen for oppdaterte råd er en forverret sikkerhetspolitisk situasjon i Europa. Andre viktige drivere er klimaendringer som fører til mer ekstremvær, og samfunnets avhengighet av strøm, vann og mobilnett.