Det var utrolig gode tall å våkne til på SSB i dag, og ordføreren har all grunn til å smile.

Nå nærmer vi oss 8000 innbyggere. Det er godt å se at Løten fortsetter å vokse – det er særlig innflytting innenlands som trekker opp tallene, sier ordfører Marte Larsen Tønseth

Dette er tallene for Løten, 2. kvartal 2025:

  • Fødte: 13
  • Døde: 16
  • Innvandring: 4
  • Utvandring: 3
  • Innflytting innenlands: 112
  • Utflytting innenlands: 77
  • Nettoinflytting inkludert inn- og utvandring: 36
  • Total folkevekst: 33

Innbyggertallet i Løten er nå på 7962.

Fra 2. kvartal 2022 har ukrainske innvandrere hatt mye å si for folkeveksten i Norge og Løten.

Men i årets 2. kvartal var det det nesten like mange som innvandra som utvandra. Å nasjonalt var det flere som utvandret enn innvandret.

Barnefamilie som spiser middag rundt spisebordet.     Mor og barn leker ute i sandkassa.

Et valg for barnas framtid

Marion Smalberget Stensåsen og Tor Erik Willmand flyttet til Løten for tre år siden, fra Ilseng i Stange. Marion har vokst opp i Løten, mens Tor Erik er fra Ilseng.

De ønsket å flytte på seg før datteren Milea (5) skulle begynne på skolen, og anså Løten som det eneste alternativet for dem.

–  Her er det så mange bra muligheter for barn og unge. Det er så mange aktiviteter de kan drive med, forteller de.

Og det var dette som var hovedgrunnen til at de flyttet til Løten.

Dattera vår Milea går på turn, og er inne i det tredje året med aktiviteten. Når hun begynner på skolen er det også idrettsskole, og hun kan være med på håndball eller fotball, eller kanskje ski. Det er så mange muligheter!

Når Milea får spørsmål om hva hun synes det beste med å bo i Løten er sier hun «Budor, bade i Haverbekkvika og turn». Dette synes hun er stas.

Ei jente som koser med pusekatten ute på verandaen.     To barn som vanner planter utendørs.

Jeg har jo bodd her selv, og drevet med en del fritidsaktiviteter. Og her i Løten finner du som regel et alternativ som passer deg, uten at du må utenbys, sier Marion.

Gode tilbud og det du trenger

Jeg har jo vokst opp her, så det er kanskje lett for meg å si, men når du kommer i en barnehage, og møter andre foreldre, så er det ikke vanskelig å skape noe sammen. Og det er det samme med barselgruppene, som kommunen har, helt fra ungene er bittesmå – det er et bra tiltak.

Marion trekker også frem Knøttetreffet på Frivilligsentralen. Hun visste om dette tilbudet da de bodde på Ilseng da Milea var liten. Flere av hennes venner var i Løten, så det var lett for henne og dra tilbake én dag i uka. Hun var også med på disse treffene da sønnen Theo var liten. – Det er så sosialt og hyggelig.

Av det de trenger i hverdagen finner de alt i Løten. – Du har det du trenger her. Du har dagligvarer og ungene har noe de kan drive med. Vi savnet en lekeplass, men når Revhiet åpnet igjen så løste det seg.

Marion og Tor Erik sier at Løten er en trygg plass å bo, og at det er viktig for dem.

Det er sosialt for både voksne og barn. Vi håper barna får en trygg oppvekst her, uten mobbing, sier Marion. – Det er egentlig det viktigste, supplerer Tor Erik.

Far og sønn som leker utendørs.     Far, mor og to barn leker med ball ute i hagen.

Spente på ny storskole

Marion og Tor Erik er spente på den nye storskolen som skal bygges. De har begge gått på mindre skoler, og synes det har vært ålreit. De er redde for at det blir veldig mange elever på hvert trinn, og at ungene ikke skal bli sett.  

– For de som trenger det lille ekstra, enten det er utfordringer eller støtte, kan det bli vanskeligere å fange opp den enkelte.

– Det blir rart, men vi får se, sier Marion.

Blir boende i Løten

Tor Erik jobber på Hamar og Marion i Løten. På spørsmål om de ser for seg å bli boende i Løten kommer svaret fort. – Ja, det gjør vi. Vi pusser opp huset litt etter litt, og vi har jo flyttet for å bo her, forteller de to.

Løten er en fin kommune å bo i. Du har det meste. Det eneste du ikke har er et kjøpesenter, men da kan du kjøre i 15-20 minutter, så har du det i Elverum og Hamar, sier Marion.

Ei jente som husker, mens lillebror klatrer på stativet ved siden av henne.

Det er gledelig at vi har en positiv folkevekst, og at flere ønsker å bosette seg her. Tallene viser at flere gjør som Marion, Tor Erik og barna. Det gjør meg stolt når innbyggere kommer hjem etter å bodd ute av kommunen noen år på grunn av utdanning, jobb eller andre forhold, legger Tønseth til.

Ordføreren avslutter med å ønske alle nye innbyggere velkommen.

Kvartalets befolkningstall for nabokommunene:

  • Hamar: 38 (33 554 innbyggere)
  • Stange: 38 (21 787 innbyggere)
  • Ringsaker: 129 (36 8025 innbyggere)

Mer statistikk finner du på SSB sine nettsider.