Turer i Løten
Her ser du en oversikt over turene du kan ta i Løten.
På UT.no finner du en god oversikt som tar deg til mange forskjellige steder, med kartvisninger og beskrivelser.
Se alle turene du kan ta i Løten (UT.no)
10 turposter til flotte turopplevelser
Hver vår lanseres nye turposter, som er forslag på fine turer du kan ta i Løten. Kom innom servicekontoret eller en av bedriftene i Løten og hent brosjyre med oversikt over turene. Alle turene finner du også i UT.no nettside og app, hvor du også kan digitalt "klippe" på postene du har besøkt. Det er også premier for barn og unge som har besøkt 4 eller flere av postene. Premien er et dagskort i Ankerskogen svømmehall, og det kan hentes i servicekontoret i midten av august.
Det er Hamar og Hedemarken Turistforening som har regien på turpostene, og her finner du oversikt over årets turposter. De er tilgjengelige fra senest 1. mai til medio oktober hvert år.
Stolpejakten - med mange turmål
Stolpejakten er også et veldig populært aktivitetstilbud, og i Løten settes det ut stolper som du kan besøke og "klippe" digitalt i appen Stolpejakten.
Det er også kartbrosjyrer med oversikt, som du kan hente på Servicekontoret eller andre steder i Løten.
Følg også med på Stolpejaktens Facebookside.
40 flotte turer i Løten
I 2022 ga Hamar og Hedemarken turistforening Løten ut et turhefte med 40 turforslag i Løten. Det fylte 75 år i 2022, og markerte det med å dele ut disse flotte heftene til alle som ville bli bedre kjent i Løten. Mange av turene er nyetablerte, og til hver tur hører det med fine beskrivelser og kart.
Løtenrunden – friluftsliv fra døra
Vi har vekket til live turtilbudet «Løtenrunden».
Løtenrunden består av seks separate runder av forskjellig lengde. Fire av rundene har utgangspunkt fra Løtenhallen. Kirkerunden/Stenringen går i sin helhet på nordvest-sida av RV3. Karudrunden går rundt boligfeltet Karudhagan.
Hver runde har eget navn som er gjengitt på skilter i terrenget. Hver runde er også markert på kartet med ulike farger. I terrenget er noen delstrekninger merket med stolper markert med den aktuelle rundens farge.
- Løtenrunden 10,6 km – starter ved Løtenhallen
- Rustadrunden 5,5 km – Starter ved Løtenhallen
- Skøyenhagan (lysløypa) 1,8 km – starter ved Løtenhallen
- Kirkerunden/Stenringen 4,1 km – starter ved Veenskrysset
- Karudhagan 2,5 km – starter ved Ryli barnehage
- Sentrumsrunden 2,4 km – starter ved Løtenhallen
Det er plassert åtte karttavler langs rundene:
- Løtenhallen
- Småsamleren ved Veenskrysset (Stasjonsvegen v/Shellstasjonen)
- Seglavegen (Karudhagan)
- Bergumfeltet
- Norderhov (Kirkerunden/Stenringen)
- Parkeringsplass ved Stenringen
- Engemogutua, der stier tar av fra vegen
Husk:
Det må ikke forsøples eller etterltes avfall ved rasteplassene eller langs stitraséene.
Langs noen strekninger følger traséen åkerkanter. Hold godt i ytterkanten av åkeren, slik at åkeren ikke tråkkes ned.
Kartbrosjyren kan hentes på servicekontoret!
Kulturstien i Kirkebygda
Bli bedre kjent med historien i området rundt Løten kirke.
Kulturstien ble til i 2006 som et samarbeid mellom Løten kommune, Løten historielag, Hedmark fylkeskommune, grunneierne og Steffen Laursen.
Formålet er, og har alltid vært, å fremheve den 1500 år gamle historien som preger området. Dette inkluderer blant annet Løten kirke, gravhauger, gravfunn, Løiten Brænderi, bygdeborgen og gamle veier.
Du finner flere informasjonsskilt langs kulturstien.

Vil du ut og gå Kulturstien?
Stien går fra Løten kirke, inn Norderhovgutua, ned Møllevegen, forbi Løten Brænderi og Budorvegen opp til stien som går inn til Doksrudkoia, videre over Doksrudbrua og gjennom Slettmoen til Lund skole. Til slutt går du langs Chausseen og over Skrinhagan.
Du kan parkere bilen eller sykkelen på Lund skole eller ved Løten kirke.
Kulturstien i Kirkebygda på UT.no

Visste du at..
De første funnene av bosetning i området er fra yngre jernalder, og Løiten brenneri ble anlagt i 1855. Løten kirke ble bygget på slutten av 1100-tallet. Takmaleriet, som er velkjent for de som besøker Løten kirke, kom på plass i 1928. På informasjonsskiltet ved Norderhov kan du blant annet lese at Løten var rikt på jern.
Et spennende stoppested på runden
Løten prestegård, som ligger staselig på en høyde, har en dramatisk historie. I 1705 ble prestefamilien vekket av brann natt til 1. juledag. Alt brant ned, unntatt borgstuen som ble brukt til konfirmasjonsundervisning. Hovedhuset som ble bygget opp etter brannen, er det huset vi finner som Løtenbygningen på Domkirkeodden. Huset som står på prestegården nå er bygget en gang mellom 1796 og 1814, og er fredet.
Skiløyper
(iMarka og Skisporet har slått seg sammen og blitt Sporet).
God tur!